7 tipů na začátku ketodiety
Keto dieta je nízkosacharidová dieta s vysokým obsahem tuků, jejímž cílem je navodit v těle ketózu. Tento stav ketózy pomáhá podpořit hubnutí a zlepšit celkové zdraví. Jako začátečníci na plánu Keto diety je důležité pochopit základy tohoto způsobu stravování. Za prvé, budete se snažit konzumovat stravu, která se skládá přibližně ze 75 % z tuků, 20 % z bílkovin a pouze z 5 % ze sacharidů.
Důležité je také zaměřit se na konzumaci celých, nezpracovaných potravin, jako je maso, mořské plody, vejce, neškrobová zelenina, ořechy a semínka, zdravé oleje, avokádo a nízký obsah škrobu ovoce. Ale jak se orientovat v keto dietě jako začátečník, jak mám začít? Máme zde pro vás 7 tipů pro keto začátečníky.
1. Stanovte si realistické cíle a vytvořte plán, jak jich dosáhnout.
Obsah článku
- 1 1. Stanovte si realistické cíle a vytvořte plán, jak jich dosáhnout.
- 2 2.Naplánujte si svůj keto jídelníček
- 3 3.Zařaďte do svého jídelníčku různé zdravé tuky, například avokádo, olivový olej a ořechy
- 4 4.Sledujte svůj denní příjem
- 5 5.Nebojte se zkoušet nové věci
- 6 6.Zůstaňte hydratovaní
- 7 7.Buďte k sobě trpěliví
Začněte tím, že si stanovíte malé, dosažitelné cíle a postupně je zvyšujte. Vezměte v úvahu případná zdravotní nebo dietní omezení a v případě potřeby se poraďte se zdravotníkem. Vytvořte si plán pro nákup potravin, přípravu jídla a dodržování cílů. Buďte připraveni na chutě a mějte po ruce svačinky vhodné pro keto
V počátečních fázích keto diety se mohou objevit silné chutě na sacharidy a sladké potraviny. Naplánujte si dopředu zásoby svačinek s nízkým obsahem sacharidů, jako jsou ořechy, semínka,
Co je realistický cíl při ketodietě? To se může u každého jedince lišit, ale dobrým výchozím bodem je denní příjem 20-50 gramů sacharidů. To znamená vyhýbat se potravinám s vysokým obsahem sacharidů, jako je chléb, rýže a některé druhy ovoce, a místo toho se zaměřit na bílkoviny, zdravé tuky a zeleninu s nízkým obsahem sacharidů. Namísto skokového nasazení keto diety s velmi nízkým obsahem sacharidů snižujte příjem sacharidů postupně po dobu několika týdnů, abyste se mohli přizpůsobit a vyhnout se možným vedlejším účinkům, jako je „keto chřipka“
2.Naplánujte si svůj keto jídelníček
Jedním z nejdůležitějších tipů pro začátečníky při keto dietě je plánovat a připravovat si jídla předem. Tím zajistíte, že budete mít vždy přístup k možnostem vhodným pro keto, a snížíte pokušení odklonit se od diety. Zkuste si připravovat jídlo o víkendech nebo používat pomalý hrnec, abyste mohli mít během týdne snadné možnosti, jak si jídlo vzít s sebou. Plánování dopředu vám také pomůže sledovat příjem sacharidů a udržet se v souladu s vašimi keto cíli.
3.Zařaďte do svého jídelníčku různé zdravé tuky, například avokádo, olivový olej a ořechy
Tento tip jde ruku v ruce se zařazením různých zdravých tuků do jídelníčku Mezi dobré zdroje tuků při keto dietě patří avokádo, olivový olej, kokosový olej a máslo z trávy. Konzumace dostatečného množství tuků je důležitá pro udržení ketózy a pocit sytosti během diety.
Tyto potraviny nejen zasytí, ale také dodají důležité živiny pro optimální zdraví při keto dietě. Důležité je také omezit příjem zpracovaných a nezdravých tuků, jako jsou tuky obsažené v rostlinných olejích, majonéze a balených pochutinách. Konzumace příliš velkého množství nezdravých tuků může vést k negativním zdravotním účinkům a může bránit pokroku v hubnutí na keto dietě.
4.Sledujte svůj denní příjem
Jedním ze způsobů, jak sledovat svůj denní příjem potravy, je vést si potravinový deník. Může to být fyzický zápisník nebo aplikace v telefonu, kam si budete zapisovat zkonzumované potraviny a nápoje a velikost jejich porcí.
Další možností je používat webové stránky nebo aplikace, které sledují váš jídelníček, například kaloricketabulky.cz nebo LoseIt!, tyto nástroje často obsahují databázi běžných potravin a umožňují zadávat potraviny a jejich velikosti, což vám poskytne celkový přehled o vašem denním příjmu kalorií. Některé fitness trackery a chytré hodinky mají navíc také možnost sledování jídla. Sledování denního příjmu potravin může pomoci při hubnutí nebo udržování zdravé stravy.
5.Nebojte se zkoušet nové věci
Keto dieta se může zpočátku zdát omezující, ale nenechte se odradit od experimentování s novými recepty a ingrediencemi. Díky tomu budou vaše jídla zajímavá a dieta vás nezačne nudit. Nebojte se zkoušet nové věci při keto diětě. Experimentujte s různými recepty a potravinami, abyste zjistili, co vám vyhovuje.
Zajímavé jídlo při keto dietě neznamená podstupovat dlouhé hodiny vaření! Praktickým tipem může být také nahrazení rýže a těstovin zeleninou jako je květáku nebo cukety lze připravit jednoduché, ale chutné jídlo. A znáte keto víno? Ano, existuje a může být skvělým doplňkem vašich keto jídel. Nebojte se experimentovat s novými recepty a ingrediencemi, aby byla vaše jídla zajímavá. Sledujte své pokroky, zkoušejte nové keto recepty, sledujte zajímavé blogy a inspirujte se.
6.Zůstaňte hydratovaní
Nezapomeňte na hydrataci a dbejte na dostatečný příjem elektrolytů – zejména sodíku. To pomůže zabránit příznakům „keto chřipky“, která se často vyskytuje v počátečních fázích zahájení keto diety. Zařazením pravidelného cvičení do svého programu navíc prospějete nejen svému fyzickému zdraví, ale zlepšíte i svou duševní pohodu. Dostatečná hydratace je důležitá pro celkové zdraví a může také pomoci při hubnutí. Snažte se vypít alespoň 8 sklenic vody denně.
7.Buďte k sobě trpěliví
Nezapomeňte, že keto dieta není rychlé řešení. Klíčem k dlouhodobému úspěchu je důslednost a trpělivost. Je důležité sledovat, jak vaše tělo reaguje na dietu, a to tak, že budete sledovat například hmotnost, tělesné míry a hladinu energie. To vám také pomůže udržet si zodpovědnost a motivaci pokračovat v dietě.
Je důležité si uvědomit, že keto dieta není jen tak rychlé řešení hubnutí. Přizpůsobení se novému způsobu stravování může nějakou dobu trvat, ale důslednost a trpělivost se vám v dlouhodobém horizontu vyplatí a zlepšíte si celkové zdraví. Vydržte a nevzdávejte se, pokud se vám na cestě k úspěchu vyskytne několik neúspěchů. Šťastnou cestu ke keto stravování!